Zawód Informatyk

Informatyk to, jak sama nazwa wskazuje, osoba zajmująca się nowymi technologiami w zakresie zasad gromadzenia, przekazu i przetwarzania informacji. Do najważniejszych zadań informatyka należy umiejętności tworzenia oprogramowania i znajomość specjalistycznego języka służąca do tego, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemów komputerowych, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek.

Branża informatyczna jest jedną z najszybciej zmieniających się i od pracujących w niej specjalistów wymaga się ciągłego dokształcania w ramach wiedzy teoretycznej jak i praktycznych umiejętności.

Zarobki informatyka

Na pytanie ile zarabia informatyk ciężko udzielić jednoznaczną odpowiedź. W dużej mierze wysokość pensji uzależniona jest od umiejętności, a co za tym idzie stażu pracy. Średnia kwota zarobków w tym zawodzie kształtuje się na poziomie 3,5tys. - 4 tys. złotych brutto. Doświadczony programista wypełniający dobrze swoje obowiązki w dużych firmach może zarobić dziesięć razy więcej. Jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce z ciągłą tendencją wzrostową w tym zakresie.

Informatyk na bezrobociu? Niespotykane. Padnie kolejny rekord zatrudnienia

W tym roku opublikowano na portalu pracuj.pl ponad 53 tys. ofert pracy dla specjalistów z branży IT. To 11 proc. więcej niż rok wcześniej, informuje Rzeczpospolita.
Polskie firmy korzystają nie tylko ze wzrostu gospodarczego w kraju, ale także za granicą. W Comarchu, który realizuje zamówienia nie tylko dla Polski, ale też dla zagranicy, zatrudnienie wzrosło o 17 proc. Tym samym załoga liczy w tej chwili 4500 osób. Firma planuje także otworzyć w 2016 roku centrum IT w Łodzi, gdzie pracę ma znaleźć 500 specjalistów. Zdaniem przedstawicieli firmy rekrutacyjnej Hays Poland na wzrost zapotrzebowania na usługi specjalistów od nowych technologii wpływ ma coraz większa informatyzacja, liczne fuzje i przejęcia oraz wykorzystanie funduszy unijnych.

Źródło: portal forsa.pl 9 listopada 2015, 09:44 | Aktualizacja: 09.11.2015, 10:05